Przejdź do treści

Ile kosztują panele słoneczne w 2019?

  Ile kosztują panele słoneczne w 2019?

  Prawdopodobnie słyszeliście o tym, w jaki sposób energia słoneczna może obniżyć rachunki za energię elektryczną, ale jakie są koszty paneli słonecznych? Najprostszym sposobem obliczenia średniego kosztu paneli słonecznych jest przyjrzenie się ich cenie za kWp (kW peak – moc szczytowa), która ma podobną wartość na terenie całego kraju.

  Koszt paneli słonecznych: czego się spodziewać w 2019 roku

  W 2019 r. Średni koszt krajowego panelu słonecznego wynosi ok. 4900 zł/kWp plus Vat. Średni rozmiar systemu paneli słonecznych wynosi około 6 kilowatów (kWp), dlatego średni system paneli słonecznych kosztowałby 29 000 zł netto przed ulgami i dotacjami. To o ponad dwa procent mniej niż przed rokiem, a koszty systemu paneli słonecznych wciąż spadają.

  Jak rozmiar instalacji wpływa na koszt energii słonecznej?

  Znajomość średniego kosztu na wat jest pomocna, ale co właściwie oznacza 4 900zł / kWp? Koszt instalacji energii słonecznej w domu lub firmie zależy od ilości energii elektrycznej, którą chcesz wygenerować – większy system będzie całościowo kosztował więcej, ponieważ będziesz musiał kupić więcej sprzętu i potrzeba więcej pracy, aby go zainstalować. Jednak większa instalacja oznacza także niższą cenę za kWp.!

  Oto niektóre średnie koszty systemów energii słonecznej według wielkości:
  4 kWp – 22 000 zł + VAT
  6 kWp – 29 000 zł + VAT
  8 kWp – 37 000 zł + VAT
  10 kWp – 45 000 zł + VAT
  20 kWp – 88 000 zł + VAT
  Powyższe ceny zawierają w sobie zarówno sprzęt jak i instalację wraz z projektem.

  Ile kosztuje pojedynczy panel słoneczny?

  Wielu właścicieli domów zastanawia się, ile kosztuje pojedynczy panel słoneczny jako sposób na zrozumienie ogólnego podziału systemu lub obliczenie szacunków dla projektów solarnych. Prosta odpowiedź jest taka, że ​​zależy to od wielkości dźwigni, jaką ma kupujący, rodzaju panelu i wielkości systemu.

  Dla przykładu, ponieważ instalatorzy systemów solarnych mają bezpośrednie relacje z dystrybutorami i mogą kupować hurtowo, często mogą kupować panele słoneczne w cenie znacznie niższej niż przeciętny konsument. Firmy produkujące energię słoneczną mogą zazwyczaj uzyskać pojedynczy panel słoneczny w cenie 2000 zł za kWp. Jeśli jednak właściciel domu próbuje kupić jeden lub dwa panele samodzielnie w małym projekcie DIY, prawdopodobnie zapłacą oni ok. 3500 zł + VAT.

  Osoby samodzielnie chcące zainstalować Panele Słoneczne, muszą liczyć się z kosztem od 3500 zł + VAT do 6000zł + VAT w zależności od mocy, parametrów i producenta. Jeśli te liczby wydają się niskie, pamiętaj, że koszt instalacji będzie podmiesiony poprzez konieczność zakupu falownika i dodatkowego osprzętu do zarządzania produkcją prądu z energii słonecznej. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma wątpliwości, że sprzęt będzie znacznie tańszy w przypadku pracy z instalatorem solarnym niż samodzielna próba zakupu i instalacji.

  Kalkulator oszczędności: ile możesz zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaicznej?

  Ile zatem można oszczędzić dzięki instalacji fotowoltaicznej w ciągu 20 lat? Jak można się spodziewać, zależy to od tego, gdzie mieszkasz – miasta i województwa mają różne koszty prądu, różne ilości światła słonecznego i różne zachęty lokalne na rzecz instalacji. Należy się spodziewać, że w ciągu 20 lat typowe gospodarstwo domowe zaoszczędzi nie mniej niż 110 000 zł